خط ۱۱ دقیقه

eleven-minute-line-maya-lin-

طراح : مایالین

مکان : سوئد – واناس


پروژه خط ۱۱ دقیقه

در طرح این پروژه مایالین سعی دارد از خط، به عنوان عنصری ۲ بعدی، فضایی سه بعدی خلق کند، نخستین اسکیس وی برای این پروژه از شنزاری خارج از قلعه واناس بود.

اعضای استودیوی طراحی توضیح می دهند که ماکت توپوگرافی سایت ساخته شد تا بتواند در فرایند ترجمان همان اسکیس های اولیه از سطوح شیب دار موثر باشد. طراحی به نحوی انجام شده بود که خوانش این خط از جاده ای در دوردست با راه رفتن بر روی آن و لمس آن از نزدیک احساسی مشابه و متوازن را منتقل می کرد. راه مارپیچ از یک سو الهام از فرمی باستانی را زنده کرده و در عین حال علاقه همیشگی مایالین به هنر آبستره ( انتزاعی ) در آثارش را نیز نمایان می سازد.

35_Maya-Lin_Eleven-minute-line-2004_Wanas-Konst_Photo-Per-Pixel-copy-2000x1333-min

A title

Image Box text

این منظر در زمینی مسطح همچون فضایی تهی و سرسبز در میان انبوهی از درختان اجرا شده و زمینه همچون لوحی مناسب برای این خط مارپیچ به نظر می رسد.

منظر طراحی شده از از دور دست به نحوی است که گویی ریسمانی در زیر لایه ای از چمن به حالتی تصادفی و اتفاقی رها شده است. همچنین در زمستان پوشش برف روی این خط به ابهام طرح افزوده . حالت تندیس گونه آن را بیش از پیش نشان می دهد.

طرح پروژه

طول و ابعاد این اثر از دور کمتر از واقعیت به نظر می رسد و مخاطب در برخورد نزدیک با آن است که متوجه ابعاد حقیقی و طول زیاد مسیر می شود. می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.