پروژه بام سبز پاویون هایپر

بام سبز پاوین هایپر


طراح :  دیلر اسکوفیدو و رنفرو ( Diller Scofidio + Renfro with FXFOWLE )

ایالات متحده – نیویورک

سال ۲۰۱۰

 

بر فراز رستورانی در بخشی از طرح توسعه مرکز هنرهای نمایشی لینکان فضای سبزی تفرجی با طراحی ساده اما منحصر به فرد توسط دفتر معماری ” دیلر اسکوفیدو و رنفرو ” طراحی شده است.

الیزابت دیلر در دانشگاه دانشگاه پرینستن تدریس کرده و به عنوان همکار با ریکاردو اسکوفیدو و چارلز رنفرو فعالیت می کند. دفتر اصلی آن اه در نیویورک بوده و با نام ( دی+اس+آر ) معروف است. این طراحان پروژه بام سبز مرکز لینکلن را به این گونه معرفی می کنند :

 

در پلازای شمالی و دور از سر و صدای شهر، جهت خلق فضایی طبیعی سطح تاب خورده ای از چمن به عنوان سقف بالای رستوران شیشه ای عمل می کند، طراحی شد. این بام سبز با شیب موجود در سطح و پوششی از چمن یکدست، القا کننده فضایی طبیعی و بکر می باشد

هندسه بام سبز با سقف چوبی رستوران زیرین آن مطابقت داشته و دید نظرگاهی مناسبی به خیابان و پلازای میانی می دهد. از دیگر شاخصه های پروژه، سطح چمن با قابلیت جذب بالای نور و نگهداری انرژی می باشد که بار مکانیکی رستوران زیرین را کاهش داده و به نحوی سیستم پایدار ایجاد می کند.

بام سبز پاویون هایپر

بام سبز پاویون هایپر

نحوه زه کشی این مجموعه نیز به طریقی است که آب از میان ستون های سازه ای رستوران تخلیه و انباشته می شود.

حیاط این مرکز برای عموم باز بوده و رو به مجسمه ای در وسط مجموعه می باشد. قرارگیری این المان بر روی آب به سیالیت فضا کمک کرده و حالت قرارگیری خاص آن نمایان گر معماری مدرن حاکم بر بافت پیرامون است. سطح وسیع چمن یکدست با ایجاد عرصه ای گستزده و یکپارچه علاوه بر سایه اندازی به سطح زیرین، ورودی رستوران را تعریف کرده و با ایجاد سطحی در ارتفاع، کیفیت فضایی حیاط مرکزی را تنوع بخشیده و فضایی پویا به وجود آورده است.

بام سبز پاویون هایپر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.