پورتفولیو آکادمیک شامل چه مواردی می‌شود؟

نویسنده و مترجم : علیرضا انصاری

کارشناسی ارشد معماری منظر / مدیریت دستیار جیبی منظر

  • طراحی و ترسیم دستی
  • آنالیز سایت
  • توسعه و بیان کانسپت
  • بیان و روایت گرافیکی پروژه
  • دیتیل‌های سازه‌ و اجزای آن
  • مسابقات و کارگاه‌ها
  • رویکرد و پایداری پروژه

پورتفولیوی تحصیلی شما باید منعکس‌کننده دانش، مهارت ها و سبک شما باشد. به همین دلیل است که ویژگی‌های اصلی پروژه شما و تنوع مدارک آن مهم است و باید لحاظ شود.

دفتر یا دانشگاهی که می‌خواهید برای آن درخواست دهید، دقیقاً می‌خواهند حوزه‌ها و موضوعاتی را که در آنها مهارت دارید را بدانند، همچنین می‌خواهند بدانند که چه کاری می‌توانید انجام دهید و چه مهارت هایی دارید. به همین دلیل است که باید بابت مهارت‌ها و به طور کلی دانش آکادمیک و فنی خود اطمینان کافی داشته باشید.


طراحی و ترسیم دستی (اسکیس)

پروسه طراحی: قدرت طراحی در معماری … از  انواع دیاگرام‌ها گرفته تا  ترسیمات بسیار فنی، طراحی دستی برای هر پروژه معماری یک «ارزش» محسوب می‌شود و به ما این امکان را می‌دهد که به سرعت ایده‌پردازی و در نهایت اهداف و مفاهیم پروژه را منتقل کنیم.

آنالیز سایت

تجزیه و تحلیل سایت یک مرحله مقدماتی از پروسه طراحی در معماری/معماری‌منظر و طراحی‌شهری است که شرایط اقلیمی، جغرافیایی، تاریخی، زمینه‌ای و فرهنگی و زیرساختی یک سایت خاص را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

میتوانید این کتاب را طریق این لینک دانلود کنید

توسعه و بیان کانسپت 

زمانی که فرایند طراحی را آغاز میکنیم؛ یک ایده یا کانسپت، در واقع فکر یا مفهومی است که ستون و شالوده یک پروژه‌ی طراحی را شکل و توسعه می‌دهد. در واقع این هویت و مفهوم پروژه ماست و در تمام مراحل توسعه آن به طور مداوم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بیان و روایت گرافیکی پروژه

یک پروژه معماری/معماری‌منظر و طراحی شهری علاوه بر ترسیمات ۲بعدی، به مدل‌سازی ۳بعدی و رندرهای خوب و گویا نیاز دارد که از طریق آن فرایندهای طرح مشاهده و درک شود. هدف این است که یک تجربه واقعی را نشان دهد که یک فضا یا ساختمان قبل از ساخته‌شدن  چگونه به نظر می‌رسد. (رندرها می‌توانند خام باشند و توسط فتوشاپ پست‌پروداکشن شوند و یا تمام مراحل رندرگیری در یک نرم افزار رندرینگ صورت گیرد. طراحان بسته به نوع مهارت‌شان و همچنین قدرت سیستم یا لپ‌تاپ خود می‌توانند یکی از این روش‌ها را انتخاب کنند)

دیتیل‌های سازه‌ و اجزای آن

به طور کلی، «جزئیات» اطلاعات دقیقی از ماهیت سازه و اجزای طرح را بیان می‌کند. در ساخت و ساز، جزئیات شرح کاملی از یک بخش خاص از یک شیء مانند یک ساختمان یا مصالح را ارائه می دهد.

مسابقات و کارگاه‌ها

ارائه فعالیت‌های فوق‌برنامه یا آموزشی به دفتر یا دانشگاه مقصد کمک می‌کند تا شما را با دید دیگری و خارج از شرایط دانشگاه و تحصیلی و … (با دید حرفه‌ای تر) ببیند.

رویکرد و پایداری پروژه

پایداری پروژه یکی موارد پر اهمیت و پرچالش سال‌های اخیر است که در وافع به دنبال به حداقل رساندن اثرات منفی زیست محیطی ساختمان‌ها با بهره‌وری و اعتدال در استفاده از مصالح، انرژی، فضای توسعه پروژه و به طور کلی اکوسیستم است.


برای طراحی و چیدمان پروژه های خود، می‌توانید از موکاپ کامل پورتفولیو که یکی از محصولات اختصاصی دستیار جیبی منظر است، استفاده کنید
خرید موکاپ پورتفولیو

منبع+

علیرضا انصاری
مدیر و بنیان گذار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.