یک ارائه‌ معمارانه باید شامل چه مواردی باشد؟

نویسنده و مترجم : علیرضا انصاری

کارشناسی ارشد معماری منظر / مدیریت دستیار جیبی منظر

  • ترسیمات معمارانه
  • طرح‌بندی صفحه (Layout)
  • پس‌زمینه (Background)
  • متن و توضیحات
  • کیفیت تصاویر

ارائه و پرزنت در معماری به این معناست که پروژه های خود را به روش خود و به زبان خود نمایش دهید. هر معمار یا طراح برای ارائه پروژه ها، ایده ها و مفاهیم خود در دانشکده معماری و زندگی حرفه‌ای نیاز به ارائه‌ی خوب دارد. عناصر و مدارک موجود در ارائه‌های معماری، طراحی و زبان ارائه‌ی شما را تشکیل می دهند. داشتن زبان طراحی شخصی، دیدگاه و شخصیت تخصصی شما را تعیین می کند. یک ارائه‌ی قوی باعث موفقیت پروژه‌ها می‌شود و شما می‌توانید با ارائه خوب پروژه‌های خود را بسیار بهتر نمایش دهید.

ارائه معماری موضوع مهمی در دستور کار ما معماران و معماران منظر در هر نوع رویکردی است. در این مقاله در مورد ارائه های معماری و مواردی که شما به عنوان یک متخصصِ این حوزه باید بدانید صحبت خواهیم کرد.


ترسیمات معمارانه

پرزنت یعنی انتقال تمام جزئیات پروژه‌هایی که در زندگی حرفه‌ای طراحی کرده اید به بهترین شکل ممکن به مخاطب و جامعه حرفه ای و کارفرما. به همین دلیل است که باید یک ارائه‌ی قوی برای تحت‌ تاثیر قرار دادن مخاطب و کارفرمای خود در پروژه‌هایتان آماده کنید. نقشه‌های معماری، یکی از مدارک ارائه هستند، اما واقعیت این است که آن‌ها مدارکی نیستند که ما برای همه‌ی ارائه‌های حرفه‌ای ترجیح دهیم و آن را کافی بدانیم. خوانش نقشه‌ها و مقاطع و درک پروژه از طریق نقشه‌های فنی برای افرادی که معمار و متخصص نیستند آسان نیست. برای جلوگیری از سردرگمی، شما باید نقشه‌ها را در ارائه پروژه های مربوط به مسابقه، پروژه های دانشجویی قرار دهید.

نقشه‌های معماری برای چنین پروژه‌هایی ضروری هستند و جزء مدارک بسیار مهم تلقی می‌شود. نقشه‌های معماری در همه مقیاس‌ها باید بدون نکته منفی، بدون خطا و در واقع تمیز باشد. نقشه پروژه‌های معماری باید با مقیاس‌های اصلی ۱:۱۰۰۰ و ۱:۵۰۰ شروع شود و به ترتیب منطقی در ارائه‌های معماری قرار گیرند. در ادامه پلان اصلی، مقاطع در مقیاس ۱:۱۰۰ یا ۱:۲۰۰ یا گاهی کمتر بسته به نیاز پروژه قرار می گیرند. جایی که لایه‌هایی مانند جزئیات پروژه به خوبی خوانده می شوند. مطمئن شوید که نقشه های معماری شما به همان زبان تهیه و ارائه شده و نقشه ها تمیز هستند.


Credit:Top 10 Most Important Architecture Presentation Board Tips (firstinarchitecture.co.uk)

طرح‌بندی صفحه (Layout)

ارائه‌‌ی موفق و خوانش خوب مدارک و تصاویر به دیزاین و چیدمان بورد طراحی شما بستگی دارد. ما توصیه نمی کنیم که چیدمانی پیچیده داشته باشید چون باعث میشود مدارک شما خوانش و درک سختی برای مخاطب داشته باشد. الگوهای ساده و قابل درک را برای ارائه به کارفرما و داوران آماده کنید. اگر این طرح‌بندی‌ها را طوری طراحی کنید که عناصر ارائه زیادی را شامل شود، مطمئناً درک پروژه خود را دشوارتر کرده‌اید. گاهی اوقات طرح‌بندی‌های شلوغ ترجیح داده می‌شوند که «غنی» باشند، اما درک این موضوع برای بیننده و مخاطب عام بسیار دشوار است.


Credit: 10 Tips for Creating Stunning Architecture Project Presentation – Arch2O.com

پس زمینه (Background)

آیا پس زمینه عنصر مهمی برای یک ارائه است؟ پاسخ ما هم بله و هم خیر است.

اگر پس‌زمینه را طوری قرار می‌دهید که خوانش طرح‌بندی را آسان می‌کند و به مهارت‌ طراحی گرافیک خود اطمینان دارید، خوب است و می‌توانید اینکار را انجام دهید! با این حال، بیشتر اوقات، پس‌زمینه‌های رنگی برای ارائه مدارک پروژه ترجیح داده می‌شوند و این یک اشتباه بزرگ در ارائه‌های معماری است. توصیه ما به شما این است که همیشه ارائه های ساده و تمیز داشته باشید. برای این کار باید پس‌مینه سفید را انتخاب کنید. « فضاهای خالی و سفید (منفی) را همیشه به صورت منطقی حفظ کنید و بدانید فضای منفی برعکس نام آن، بسیار مفید و ارزشمند می‌باشد»


Credit: My project in Presentation Technique for Architectural Projects course | Domestika

متن و توضیحات

توضیحات مناسب پروژه‌ها و انتقال آنها به بهترین شکل هدف یک ارائه موفق است. در راستای این هدف، یکی از بهترین روش های بیان، افزودن متن به کارتان است، چه در ارائه‌هایی که در فضای حرفه‌ای انجام می‌دهید و چه در ارائه‌هایی که برای مسابقه و پروژه های دانشگاه خود آماده می‌کنید. «متن» در برخی از مسابقات و پروژه‌ها از عناصر مهم در ارائه هستند. فونت و اندازه فونت متن‌هایی که انتخاب می کنید باید ساده ترین باشد. شما می توانید از فونت‌های ساده و معمارانه انگلیسی یا فارسی استفاده کنید (مانند فونت یکان‌بخ – فونت فرهنگ – فونت ایران‌سنس) و بین فونت های انگلیسی می‌توان از فونت Roboto – Gilroy – Rota – Myriad Pro – InterUI استفاده کنید. به طور کلی بهتر است فونت‌های خانواده Sans-sarif را در بگیرید.

کیفیت تصاویر

رندرهای با‌کیفیت و تصاویر پروژه یک ضرورت برای تکمیل ارائه شما به یک کار موفق است. اگر فکر می‌کنید که در این موضوع خوب نیستید، می توانید برای آموزش دیدن وقت بگذارید یا این کار را به یک متخصص بسپارید.


Credit: (24) Pinterest

منبع+

دانلود مقاله

علیرضا انصاری
مدیر و بنیان گذار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.