چگونه متن‌های پورتفولیو را بنویسیم؟

مترجم : علیرضا انصاری

کارشناسی ارشد معماری منظر / مدیریت دستیار جیبی منظر

  • پورتفولیو شامل چه مواردی می‌شود؟
  • متن های یک پورتفولیوی معمارانه
  • اطلاعات شخصی
  • توضیحات پروژه ها
  • توضیحات دیاگرام ها

پورتفولیوی شما یک ارائه‌ی حرفه ای از کارها و پروژه‌های شماست و باید با دقت طراحی شود. نباید خیلی طولانی باشد، اما همچنین نباید خیلی هم کوتاه باشد. بهترین راه برای تأثیرگذاری بر کارفرماها این است که بهترین کار خود را به نمایش بگذارید و توضیح دهید که چگونه مشکلاتی را که در این فرآیند با آن مواجه شده اید، حل کرده اید. اطلاعات و متن‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های پورتفولیوی شماست. شما باید ایده روشنی در مورد آنچه می خواهید در این متن بگویید داشته باشید زیرا باید شما را به عنوان یک طراح یا معمار نشان دهد. به همین دلیل در این مقاله در مورد نحوه نوشتن متن های پورتفولیو به بهترین شکل صحبت خواهیم کرد.


پورتفولیو شامل چه مواردی می‌شود؟

پورتفولیو باید شامل مواردی باشد که طراح را قادر سازد تا او بیشتر از شخصی که صرفا برای تحصیل و حوزه آکادمیک درخواست داده، دیده شود. محتوای پورتفولیو باید شامل پروژه‌های باکیفیت باشد. جدای از آن، باید جلد (کاور) آن طراحی خوبی داشته باشد که نشان دهنده هویت و نوع رویکرد کارتان باشد. در مرحله بعد، یک صفحه CV و بعد از آن صفحه‌ی مربوط به “محتوا” ارائه می شود که پروژه‌های موجود در پورتفولیو را فهرست می کند. یکی از ملزومات پورتفولیوها، داشتن صفحه مقدماتی است که صاحب و طراح آن را توصیف کند.


Gallery of The Best Architecture Portfolio Designs – ۳۸ (archdaily.com)

متن‌های یک پورتفولیوی معمارانه

متن‌های اولیه‌ی پورتفولیو شرح مختصری از مهارت‌ها و صلاحیت‌های شماست. باید مختصر، بجا و متقاعدکننده باشد. باید بتواند مهارت‌های شما را به مخاطب و … به خوبی بیان کند و به آنها نشان دهد که چرا شما بهترین فرد برای این کار هستید. با این حال، اگر برای شغلی درخواست می ‌هید یا به دنبال مشتری هستید، مهم است که یک کار آماده داشته باشید. این کمک می‌کند مطمئن شوید که شخصی که آن را می‌خواند، کاملا متوجه نوع کار و مهارت‌های شما شده است.


Gallery of The Best Architecture Portfolio Designs – ۴۰ (archdaily.com)

یک راه خوب برای نوشتن متن یک پروژه این است که با یک جمله مقدماتی در مورد نوع پروژه شروع کنید و سپس جزئیاتی در مورد چگونگی انجام پروژه را بیان کنید.

نکات زیر به شما کمک می‌کند متن بهتری بنویسید :

  • – خواندن آن را آسان کنید. از جملات و پاراگراف های کوتاه استفاده کنید، اصطلاحات تخصصی را محدود کنید.
  • – در مورد دستاوردهای خود با اعداد خاصی بنویسید که نشان می‌دهد در یک دوره زمانی مشخص چقدر موفقیت و دستاورد بدست آورده‌اید.
  • – کلمات کلیدی مرتبط با موقعیتی که برای آن درخواست می کنید در متن پورتفولیوی خود بگنجانید.


pinterest.com/pin/422281208534799

در زیر پارامترهای مهم یک پورتفولیو  را ذکر کردیم که باتوجه به آن‌ها می‌توانید تکست‌بندی بهتری داشته باشید.

+ اطلاعات شخصی

شما باید یک صفحه CV جهت درج و بیان اطلاعات شخصی در پورتفولیوی خود داشته باشید. در این صفحه، متن‌هایی وجود دارد که تجربیات کار و کارآموزی و اطلاعات شخصی و تحصیلی و … شما را شرح می‌دهد.

+ توضیحات پروژه‌ها


Presidents Medals: The Battle

توضیحات پروژه در واقع اولین چیزی است که با ذکر “متن پورتفولیو” به ذهن خطور می کند. متن‌هایی که می‌خواهیم کوتاه و مختصر باشند در واقع شامل «توضیحات پروژه» می‌شود. البته بسیار مهم است که پروژه‌های خود را برای افرادی که پورتفولیو را مشاهده می کنند توضیح دهید. اما این نکته را بدانید که؛ با بکار بردن متن‌های زیاد، عملا از خواندن پروژه‌ها جلوگیری می کنید. به همین دلیل، اجازه دهید  مدارک طراحی (نقشه های شما ، دیاگرام ها، و … ) توضیحات پروژه را بیان کنند.

+ توضیحات دیاگرام‌ها


Gallery of The Best Architecture Portfolio Designs – ۴۱ (archdaily.com)

ترسیمات دیاگراماتیک، دیاگرام‌های عملکردی و برنامه، دیاگرام‌های ساختاری و … به متن و توضیح نیاز دارند. اگر متنی را ننویسید، ممکن است دیاگرام‌های شما قابل درک نباشد (البته دیاگرام اگر خوب طراحی شده باشد. خیلی مواقع نیاز به متن خاصی ندارد). به همین دلیل می توانید دیاگرام‌های خود را با متن‌های کوتاه توضیح دهید.


pinterest.com/pin/756182593704533817

منبع/ کلیک کنید+

علیرضا انصاری
مدیر و بنیان گذار

1 دیدگاه برای “چگونه متن‌های پورتفولیو را بنویسیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.