مناطق نوآوری چیست؟ + نمونه پروژه

مترجم : بهزاد انصاری

کارشناسی ارشد معماری منظر / مشاور واحد علمی

همانطور که فناوری و زیرساخت های شهری به سرعت در حال تکامل است ، واژه نوآوری در فضای کسب و کار به سرعت در حال ترند شدن است. این واژه در پرتو چالش‌های آینده مانند تغییرات اقلیمی، نابرابری اجتماعی و بحران‌های اقتصادی می‌تواند به عنوان یک راه‌حل برای حل مسئله استفاده شود . در نتیجه علاقه فزاینده به این مفهوم باعث ایجاد مراکز نوآوری در سرتاسر جهان شده است که هدفشان تقویت اقتصادهای خلاق و مشارکتی برای ایجاد تغییرات سریع است.

یک سوال مهم :

مناطق نوآوری چیست و چگونه بر محیط ساخته شده تأثیر می‌گذارد؟

مناطق نوآوری، مناظر‌شهری هستند که اکوسیستم‌های مشارکتی را ترویج می‌کنند و روشی را که باعث زیست پذیری شهرها می‌شود را بازتعریف می‌کنند. این مناطق، همانطور که توسط موسسه بروکینگز بیان شده است، جغرافیای متمرکزی هستند که در آن موسسات و شرکت های آینده‌پژوه با استارتاپ ها، فضاهای کسب و کار و شتاب دهنده ها همگرا می شوند.

مناطق مورد نظر از قابلیت دسترسی بالایی برای تمامی کاربران شهری برخوردار هستند و توسعه با کاربری مختلط را برای ترکیب مسکن، فضاهای اداری و امکانات تجاری را در اولویت قرار می‌دهند. به عنوان یک مدل شهری نوظهور، مناطق‌نوآوری به دنبال احیای محله‌هایی با عملکرد ضعیف جهت تبدیل آنها به مراکزی هستند که باعث خلق شرکت‌های نوآوری و همچنین جذب نیروی کار ماهر جهت بهبود اقتصاد‌شهری می‌شود .

استراتژی توسعه مبتنی بر مکان

استراتژی توسعه مبتنی بر مکان، پلتفرم‌هایی را ایجاد می‌کند که نوآوری را در زمینه‌های محلی پیش می‌برد و به جوامع منطقه‌ای که به عنوان ستون فقرات اقتصاد شهری هستند ، ارزش می‌دهد. اصطلاح منطقه نوآوری در سفر خود با چالشی مواجه است که از یک معیار رشد اقتصادی به مفهومی طراحی تبدیل می‌‌شود. همانطور که این مناطق به تکامل خود ادامه می‌دهند، آنها مدلی را برای شهرها ارائه می‌کنند تا به تراکم، دسترسی و سازگاری در مناظر ساختمانی خود بپردازند.

تاثیر مناطق نوآوری در اقتصاد شهری

مناطق نوآوری منعکس کننده روندهای بزرگی در شهرها هستند و همچنین مبین ترجیحات افراد و شرکت‌ها بوده در نتیجه اقتصاد، فضاهای شهری و ارتباطات اجتماعی در شهر را با یکدیگر ترکیب می‌کنند . نواحی‌نوآوری یک تحول در مفهوم و آرایش فضایی ساختمان‌ها و کل مناطق شهری را نشان می‌دهند. این نواحی با محوریت ایده مکان‌های در دسترس، به عنوان محله‌های قابل پیاده‌روی ایجاد شده‌اند که باعث درهم تنیدگی مسکن، مشاغل و امکانات به طور یکپارچه می‌شوند.

مناطق نوآوری به عنوان کاتالیزور برای ایجاد و گسترش شرکت‌ها و مشاغل عمل می‌کنند و همکاری‌های بین بخشی را بین شرکت‌ها ، کارآفرینان ، دانشگاه‌ها، محققان و سرمایه گذاران تسهیل می‌کنند. آنها همچنین در پرداختن به نابرابری اجتماعی موثر هستند زیرا بسیاری از مناطق‌نوآوری به لحاظ استراتژیک در نزدیکی محله های کم‌درآمد و متوسط قرار دارند تا فرصت های شغلی و آموزشی را گسترش دهند. این مناطق با استقبال از استفاده کارآمد از زمین و مقابله با گسترش‌شهری، پتانسیلی برای الگوهای مسکونی و اشتغال متراکم‌تر، بهینه سازی حمل و نقل انبوه و احیای هسته های شهری را ارائه می‌دهند.

مناطق نوآوری ادغام دقیقی از دارایی‌های اقتصادی شهر را مانند شرکت ها، مؤسسات و سازمان هایی که به عنوان موتورهای اقتصادی شهرها محسوب می‌شوند را به حرکت در می‌آورند. محرک‌های نوآوری شامل موسسات تحقیقاتی و پزشکی، شرکت‌های بزرگ، استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان می‌شوند که به فناوری‌ها، محصولات و خدمات پیشگام اختصاص یافته‌اند. شتاب دهنده‌ها، ، همراه با موسسات آموزشی و محل کار مشتر‌ک، به شکل گیری مهارت های مورد نیاز برای اقتصاد مبتنی بر نوآوری کمک می‌کنند. امکانات محله، اکوسیستم اقتصادی را کامل می‌کند و خدماتی مانند دفاتر پزشکی، فروشگاه های مواد غذایی، رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها، هتل های کوچک و خرده فروشی های محلی را ارائه می‌دهد. این دارایی ها عناصر فیزیکی، فضاهای عمومی و خصوصی طراحی شده، خیابان‌ها و زیرساخت‌ها هستند که اتصال و همکاری بین مناطق یاد شده را افزایش می‌دهند.

در تعامل افراد، مکان‌ها و مشارکت‌ها، اخلاق حرفه ای بسیار مهم است . فضاها باید باعث تقویت خلاقیت کاربران شوند ، تعامل انسانی را ترویج کنند، نیازهای در حال تحول را منعکس کنند و بهره‌وری را در محل خود تقویت کنند. مناطق‌نوآوری موفق به ترکیب مناسبی از دارایی‌های اقتصادی، فیزیکی و شبکه‌ای نیاز دارند. در دهه گذشته شاهد ایجاد چنین مناطق مختلفی در سراسر جهان بوده‌ایم که هر کدام نقاط قوت و فرصت‌های منحصر به فرد مکان خود را در حوزه نوآوری برجسته می‌کنند:

 

منطقه نوآوری اقلیمی لیدز

طراحان پروژه با همکاری نزدیک توسعه دهندگان شهری براساس ساختار اسکاندیناوی ، طرح اصلی را برای منطقه جدید نوآوری آب و هوا در لیدز، طراحی کرده‌اند. یک زمین‌قهوه‌ای در مرکز شهر توسعه می‌یابد و به محله‌ای پایدار، انعطاف‌پذیر و با کاربری مختلط با بیش از ۵۰۰ آپارتمان و خانه‌تبدیل خواهد شد. زیرساخت‌سبز تعبیه شده در سرتاسر سایت مورد نظر، تعامل اجتماعی، فعالیت بدنی و بازی کودکان را تشویق می‌کند همچنین اثر جزیره‌گرمایی‌شهری را کاهش می‌دهد، کیفیت هوا و کیفیت کلی زندگی را برای ساکنان بهبود می‌بخشد.

تراکم و اصول شهری اسکاندیناوی با استاندارد بالای عملکرد زیست محیطی و خدمات کاملاً یکپارچه از جمله مراقبت های بهداشتی، مدرسه، دفاتر تجاری و تولید، الهام بخش این توسعه بوده است. دسترسی گسترده به طیف وسیعی از فضاهای اجتماعی و سبز نیز برای این طرح بسیار مهم است و تردد غیرموتوری در اولویت است. مسافتی که افراد برای دسترسی به امکانات روزانه باید طی کنند در نظر گرفته می‌شود، و اطمینان حاصل می‌شود که مجموعه پیاده محور باشد.

منطقه نوآوری هوشی مین

در سال ۲۰۱۹، دولت‌شهر هوشی- مین مسابقه‌ای را برای ایجاد یک منطقه نوآوری در بخش شرقی شهر برگزار کرد. در خلاصه مسابقه، طرح‌های برنامه‌ریزی و طراحی شهری برای بیش از ۲۲۰۰۰ هکتار از شهر در سراسر منطقه ۲، ناحیه ۹ و منطقه Thu Duc درخواست شد.

طرح برتر، منطقه نوآوری را به عنوان یک محرک اقتصادی قابل توجه برای شهر و منطقه در نظر گرفته است در نتیجه سایت مورد‌نظر می‌تواند تحقیقات انجام شده، طرح‌های کارآفرینی ، مراکز آکادمیک ، صنعت و جامعه محلی را برای ایجاد یک اکوسیستم‌نوآوری متنوع به هم متصل کند. شهر هوشی مین این پتانسیل را دارد که الگوی سنتی شهر را به یک منطقه نوآوری تبدیل کند.

شهر علمی اسلو

منطقه‌نوآوری در پایتخت نروژ که هدف آن ایجاد چارچوبی فیزیکی برای محیط نوآوری نروژ با حدود ۱۵۰۰۰۰ دانشمند، دانشجو و کارآفرین است ، به انتقال این کشور به انرژی های تجدیدپذیر کمک می‌کند. هدف این پروژه این است که منطقه ای با انتشار خالص صفر باشد که بر‌اساس انرژی‌های تجدیدپذیر و اصول اقتصادی دایره‌ای شکل گرفته باشد.

هدف شهر علمی اسلو ترویج یک رویکرد جامع برای برنامه‌ریزی است ، جایی که استفاده کارآمد از زمین و تراکم با افزایش مقدار زیست توده در منطقه دست به دست هم می‌دهند. طرح جامع شامل ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست، راه‌حل‌های سازگار با آب و هوا از طریق دالان‌های سبز جدید و پوشش گیاهی متراکم در منطقه، درختکاری گسترده در کل محله، تحرک بدون انتشار، بهره‌وری انرژی و اصول اقتصاد‌دایره‌ای خواهد بود.

منطقه نوآوری دبی

یک منطقه فناوری شهری جدید برای منطقه الجداف در دبی برنامه‌ریزی شده است. این منطقه که توسط URB توسعه‌ پیدا کرده است، با هدف ایجاد بیش از چهار هزار شغل در زمینه فناوری‌های شهری، آموزش و پرورش و همچنین استقبال از کارآفرینان برای تشویق یک اکوسیستم فناوری مشارکتی در نظر گرفته شده است . منطقه تسهیلاتی را برای آموزش، تحقیقات، کنفرانس‌ها، مراکز رشد‌تجاری، فضاهای مشترک و دفاتر اختصاصی فراهم می‌کند. پروژه مذکور همچنین خانه یک موسسه فناوری شهری خواهد بود، که امیدوار است با سرمایه گذاری در تحقیقات کاربردی و با فعال کردن مشارکت‌های دولتی و خصوصی، نوآوری را به پیش ببرد.

مفهوم پشت این توسعه پیرامون این ایده بود که مراکز نوآوری و تحقیقاتی می‌توانند مبین تحول شهرهای آینده باشند. منطقه‌شهری مجهز به فناوری به دنبال ارائه راه‌حل‌هایی برای چالش‌های موجود در مواد‌غذایی، تولید انرژی، برداشت آب و مدیریت بدون زباله است. همچنین هدف آن توسعه شرایط زندگی عادلانه‌تر با ادغام فناوری‌ها در برنامه‌ریزی شهرها و در عین حال رسیدگی به چالش های زیست محیطی و تهدیدهای تغییرات اقلیمی است.

منبع : archdaily.com

بهزاد انصاری
بنیان گذار و مشاور ارشد واحد علمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.